HTML

Tvedés

kis szösszenetek a világról, erősen szubjektívan, különösebb specializáció nélkül

Friss topikok

Linkblog

Archívum

Fekete-Fehér?

2008.11.05. 09:11 Tvedés

       USA elnökválasztás, több mint meglepő, bár rövid távlatokban várható volt a végeredmény. Statisztikusok hadserege kéne hozzá, de legalábbis rengeter üres óra, hogy a választási rendszeren átrágjuk megunkat. Annak érdekében, hogy ténylegesen el tudjuk hinni, az USA igazi demokrácia, vagy az elektori rendszer mért ilyen csapást egy fehér republikánus jelöltre.
       Mielőtt félreértés esnék, örülök az eredménynek. Régen úgy gondolom, hogy az " új nagytestvérünk " demokráciája egy arisztokratikus rendszer. Tudják, a sablonok: fehér felsőosztály, Mayflower...stb. Ez az esemény, illetve már az előválasztási küzdelem is markánsan megmutatta a világnak, hogy ebben a zárt hatalmi rendszerben is van rotáció személyi szinten.
      Örök közhely mifelénk az amerikai filmekből az " alibifeka " , amit már bizonyos öniróniával Hollywood is elismer. Nem szociológiailag szeretném a kérdést megítélni, viszont egyszerű keleteurópaiként eddig űgy tűnhetett, hogy ez nem csak a vásznon van így.
     Kis baráti körömmel sörözés közben szoktuk kivesézni a világ dolgait, és az előválasztások nyitányakor még fixre mondtuk Obama verségét. Fogadási nyelven szólva hatalmas szorzója volt...
     Visszakanyarodhatunk a statisztikához, akkor sem fog kiderülni a lényeg. Nevezetesen, hogy hiába lesz úgymond színes (ahogy tetszik, szerintem már a megkülönböztetés is rasszista ) elnöke az USA-nak, a hatalmi szerepkörök nem változnak.
     Egy fecske nem csinál nyarat, de az ún. imázsa máris növelte az USA bizalmi tőkéjét szerte a világon, és ez reméljük elegendő muníciót teremt a Fehér Ház következő lakójának arra, hogy szakítson az elődök imperialista ( igen az ) külpolitikájával.
     Meg kell látniuk az amerikai döntéshozóknak, hogy az ún. Carter-doktrína egy leköszönt világrendben született, ma már nem tengerészgyalogosokkal kell EGY-EGY TERÜLETET BIZTOSÍTANI úgymond. Ugyanakkor az a dilemma is felmerül, ami Dél-Amerika államait illeti.
Az ottani politikai változásokat részben indirekt, részben direkt " jenki " nyomás számlájára lehet írni. Ezért pedig nem lehet egyértelműen csak az elmúlt bő húsz év politikáját felelőssé tenni.
    


     

 

 

Szólj hozzá!

Címkék: meglepinmemeglepi?

A bejegyzés trackback címe:

https://terenteremt.blog.hu/api/trackback/id/tr37750838

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása